W Elblągu doszło do pierwszego przypadku, gdzie funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji zdecydowali się zatrzymać pojazd, którego kierujący był pod wpływem alkoholu. Przedstawiciele elbląskiej komendy udostępnili informacje na temat tej sytuacji.
Jak wynika z przekazanych danych, policjanci spostrzegli terenowy pojazd marki Nissan, którego szyby były mocno zaparowane. Postanowili więc sprawdzić stan trzeźwości jego kierującego. Po przeprowadzeniu kontroli okazało się, że 67-letni mężczyzna, który kierował tym samochodem, miał aż 2 promile alkoholu w swoim organizmie. Został on natychmiastowo zatrzymany, a wraz z nim także jego pojazd.
Ale kiedy dokładnie dochodzi do utraty samochodu? Informacje na ten temat dostarcza kodeks prawny. Wskazuje on, że sądy mogą podjąć decyzję o zatrzymaniu pojazdu pod pewnymi konkretnymi warunkami.
Przede wszystkim, takie działanie jest możliwe, jeśli zawartość alkoholu we krwi kierowcy przekracza 1,5 promila. Drugim warunkiem jest spowodowanie przez kierowcę wypadku, kiedy jego zawartość alkoholu wynosi więcej niż 0,5 promila.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na ten temat, przeprowadziliśmy rozmowę z nadkomisarzem Krzysztofem Nowackim, pełniącym funkcję oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.