Policja rozwikłuje skomplikowaną sprawę włamań do plebanii z całego kraju

Postępowanie wobec sprawców serii włamań, które miały miejsce kilka lat temu, stanowiło duże wyzwanie dla funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Ich zadaniem było ustalenie tożsamości przestępców, którzy włamywali się do plebanii na różnych terenach Polski.

Pierwsze incydenty miały miejsce w lipcu 2023 roku, a dotyczyły one plebanii w gminie Janowiec Wlkp., znajdującej się w powiecie żnińskim. Dzięki dogłębnej pracy śledczych, udało się zatrzymać trzech podejrzanych o te przestępstwa już w sierpniu tego samego roku. Mężczyźni ci zostali umieszczeni w areszcie tymczasowym, gdzie przebywają do dnia dzisiejszego.

Jednakże, okazało się to jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Kontynuowanie śledztwa przez funkcjonariuszy i prokuratorów pozwoliło na identyfikację kolejnych osób, które współpracowały z grupą zatrzymaną w sierpniu 2023 podczas włamania do plebanii.

19 lutego bieżącego roku, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy zatrzymali kolejnych trzech mężczyzn podejrzewanych o włamanie do plebanii. Pochodzili oni z powiatu wyszkowskiego oraz z Elbląga i na wniosek prokuratury trafiły do aresztu tymczasowego.

Informacje uzyskane przez kryminalnych wskazywały na to, że aresztowani mogli posiadać broń palną zdobytą podczas włamań. Ze względu na ten fakt, w akcję zatrzymań zaangażowali się również funkcjonariusze Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy.

Ze zgromadzonych dowodów wynikało, że wszyscy zatrzymani specjalizowali się w włamaniach do plebanii, zwłaszcza tych zlokalizowanych w małych miasteczkach i na wsiach. Wybierali obiekty, które nie były chronione przez systemy monitoringu ani alarmów.

Zatrzymani działali w różnych kombinacjach, stąd liczba zarzutów jest różna dla każdego z nich. Rekordzista, 36-letni mężczyzna z powiatu wyszkowskiego, został oskarżony o dokonanie aż 45 włamań do różnych plebanii. Pozostali usłyszeli odpowiednio 25, 13 i 8 zarzutów przestępstw.