Od 2022 roku trwa napięcie związane z agresją rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainę. Zajmuje to nie tylko terytoria na wschodzie i południu Ukrainy, ale również prowadzi do konfliktu hybrydowego z całym światem zachodnim, w tym Polską. Wydarzenia z niedawnej przeszłości są tego dowodem, jak chociażby sytuacja, która miała miejsce w Braniewie, niedaleko granicy z obwodem kaliningradzkim, gdzie kilku Ukraińców zostało aresztowanych pod zarzutem szpiegostwa.
Prokuratura Rejonowa w Braniewie podejmuje działania w sprawie potencjalnych działań na rzecz wywiadu zagranicznego. Zatrzymani ukraińscy dziennikarze byli podejrzani o fotografowanie obiektów kolejowych usytuowanych blisko polsko-rosyjskiej granicy. Twierdzili oni, że gromadzą materiały do reportażu dotyczącego importu rosyjskiej żywności i surowców energetycznych do Polski.
Zarówno dziennikarze, jak i ich sprzęt fotograficzny, zostali przekazani pod opiekę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Później zostali oni przewiezieni na granicę i deportowani z pięcioletnim zakazem wjazdu do kraju należącego do strefy Schengen. Zaś frustracja i oburzenie tych Ukraińców wynikało z ich przekonania, że próbowali jedynie sporządzić publikację na temat masowego importu zboża i skroplonego gazu do Polski w trakcie blokady rolniczej na granicy ukraińsko-rosyjskiej.
Prokuratura w Braniewie prowadzi dochodzenie w oparciu o artykuł 130 paragraf 3 kodeksu karnego. Stosownie do tego przepisu, każda osoba, która jest gotowa działać na rzecz obcego wywiadu przeciwko Polsce, udziela informacji, które mogą zaszkodzić Polsce, gromadzi takie informacje lub uzyskuje dostęp do systemu informatycznego w celu ich pozyskania, może zostać ukarana karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.