Darłowo i znajdująca się w nim dzielnica Darłówko to znane ośrodki turystyczne mieszczące się nad morzem Bałtyckim. Darłowo jest miastem położonym przy ujściu rzeki Wieprzy do morza, w którym odnaleźć można przepiękne, drogocenne zabytki architektury.
Darłowo – podstawowe informacje w pigułce
Początkowo, w miejscu obecnego Darłowa, istniała niewielka osada rybacka, zwana Dirlov. Jej mieszkańcy trudnili się tradycyjnie rybołówstwem, żeglarstwem oraz tkactwem. Nieco później osada zamieniła się w ośrodek handlowy. Prawa miejskie nadane zostały jej z początkiem XIV wieku. Dzięki prężnemu rozwojowi miasta, kilka lat później powstał w mieście zamek książęcy – dziś pełniący funkcję muzeum i chętnie odwiedzany przez przybywających turystów. W drugiej połowie XIV wieku na darłowskim zamku urodził się przyszły król Danii, Szwecji i Norwegii – Eryk I Pomorski. Na starość wrócił on do rodzinnego miasta, w którym został pochowany, a jego trumna do dziś znajduje się w Kościele Mariackim. Pod koniec XV wieku Darłowo nawiedziła wielka powódź, którą spowodowała fala tsunami. Przyniosła ona duże zniszczenia-ucierpiał port oraz przybrzeżne zabudowy.
W późniejszych czasach los w dalszym ciągu nie sprzyjał miejscowej ludności-pożary, epidemia dżumy, wojny. To wszystko wpłynęło na upadek gospodarczy Darłowa. Ożywienie nastąpiło dopiero w XIX wieku, a dziś miasto funkcjonuje jako nadmorski kurort wypoczynkowy.
Turystyka w Darłowie
W swej ofercie Darłowo posiada nie tylko wspaniałe zabytki, ale również kilometry rozległych plaż, nadmorski klimat i czyste powietrze. Tuż nad samym Bałtykiem położona jest najsłynniejsza, wypoczynkowa część miasta – Darłówko. Znajduje się w nim port przeładunkowy, rybacki, a także turystyczny. Ponadto, tuż przy wejściu do portu podziwiać można latarnię morską.
Główne atrakcje Darłowa i Darłówka to:
- Zamek Książąt Pomorskich (obecnie służący jako muzeum),
- fragmenty dawnych fortyfikacji,
- stare miasto,
- rynek z barokowym ratuszem oraz pomnikiem-fontanną rybaka,
- port,
- latarnia morska,
- Kościół Mariacki z XIV wieku,
- Kaplica świętej Gertrudy z XV wieku.