Przysięga wojskowa złożona przez ochotników w jednostce wojskowej w Braniewie

Na terenie bazy wojskowej w Braniewie odbyła się niecodzienna uroczystość. Mianowicie, prawie 80 ochotników złożyło swoje przysięgi na sztandar 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Był to finał 16 dni intensywnego szkolenia podstawowego, które miało na celu przygotowanie ich do służby w jednostkach wojskowych. Ci nowi żołnierze zostaną rozlokowani do batalionów obrony pogranicza w miejscowościach Giżycko i Braniewo, a także do batalionów lekkiej piechoty w Morągu, Ełku oraz Olsztynie.

Moment składania przysięgi wojskowej jest niezapomnianym wydarzeniem w życiu każdego żołnierza, ponieważ ma miejsce tylko jeden raz. Wszyscy ochotnicy rozpoczęli swoją „szesnastkę”, czyli szesnastodniowe szkolenie podstawowe, 10 maja, który symbolicznie jest Dniem Dumy z Munduru. Z pewnością kobiety, które zdecydowały się na służbę wojskową, czują jeszcze większą dumę ze swojego wyboru.

Szer. Dorota, jedna z ochotniczek, tuż po złożeniu przysięgi wojskowej, wyznała: „Czuję się bardzo dobrze w mundurze. Jestem wręcz z tego dumna”.

Podczas szkolenia podstawowego, nowi żołnierze nabywali umiejętności z wielu istotnych obszarów. Między innymi, zdobywali wiedzę na temat taktyki, topografii, ratownictwa na polu bitwy, łączności oraz nauki właściwego posługiwania się oporządzeniem wojskowym i bronią. Było to wymagające i intensywne szkolenie, które wymagało przezwyciężenia wewnętrznych barier. Szansę na pokonanie tych trudności dawały nowo nawiązane przyjaźnie, które okazały się być nieocenionym wsparciem i dodatkową motywacją.