Zaobserwować można, że w ciągu wieków data celebracji rocznicy poświęcenia majestatycznej archikatedry we Fromborku ulegała zmianom. Od roku 1915, cała diecezja zaczęła upamiętniać ten moment 25 września każdego roku. W chwili obecnej, tradycja ta ewoluowała i uroczystości odbywają się w ostatnią niedzielę września. W szczególnym nabożeństwie uczestniczą kanonicy Warmińskiej Kapituły Katedralnej, jak informuje ks. Wojtkowski.
Dzisiaj mamy okazję świętować rocznicę poświęcenia monumentalnej Bazyliki Metropolitalnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdującej się we Fromborku. Jak opowiada proboszcz parafii ks. Jacek Wojtkowski, to właśnie w 1342 roku biskup Herman z Pragi dokonał uroczystego poświęcenia prezbiterium katedry fromborskiej – konsekracji starożytną nazwą tego obrzędu. Świadczy o tym płyta konsekracyjna datowana na rok 1342, zawierająca inskrypcję: „Anno Domini MCCCXLII dedicatus est chorus”. Początkowo płyta ta była umieszczona w podłodze prezbiterium, obecnie jednak zdobi południową ścianę wnętrza.
Ks. Wojtkowski wyjaśnia, że ceremonia poświęcenia kościoła to symbolika porównywalna do przyjęcia chrztu przez wiernych. Od momentu tego sakramentalnego aktu, budynek przestaje być zwykłą konstrukcją, stając się świątynią Boga i miejscem przeznaczonym wyłącznie do oddawania mu czci. – Od 1915 r. rocznicę poświęcenia katedry fromborskiej w całej diecezji obchodzi się 25 września. Obecnie w katedrze obchody odbywają się w ostatnią niedzielę września. W uroczystej Mszy św. udział biorą kanonicy Warmińskiej Kapituły Katedralnej – przekazuje duchowny.
Ważne jest, aby pamiętać, że data celebracji rocznicy poświęcenia katedry we Fromborku ulegała zmianie w zależności od różnych okoliczności historycznych i kościelnych. Ta niezwykle interesująca kwestia stała się tematem badań prowadzonych przez Jolantę Michno. Dzięki jej studiom udało się ustalić, że przez wieki istniały trzy różne daty świętowania poświęcenia tej imponującej archikatedry.