Prokuratura w Gdańsku oskarża duchownego o przestępstwa seksualne. Grozi mu do 15 lat więzienia

Oskarżenie przeciwko duchownemu o popełnienie przestępstw seksualnej natury trafiło do Sądu Okręgowego w Elblągu ze strony Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Obecnie duchowny jest aresztowany, a grożąca mu kara to nawet 15 lat pozbawienia wolności.

Początek postępowania związany był z doniesieniem Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zakonu, którego członkiem jest oskarżony. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku została wyznaczona do prowadzenia dochodzenia w tej sprawie.

Przestępstwa, które znalazły się w akcie oskarżenia, miały miejsce w różnych lokalizacjach, zarówno na terenie Polski, jak i za granicą, w latach 2006 – 2016.

„Oskarżony wielokrotnie popełnił zarzucane mu przestępstwa, wykorzystując zaufanie, które uzyskał jako duchowy lider. Korzystał z podstępów i pretekstów, takich jak praktyki religijne czy niedoprecyzowanie charakteru czynności, co prowadziło do stosunków seksualnych lub innych aktów o tej samej naturze” – mówi Grażyna Wawryniuk, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

W sumie prokurator oskarżył duchownego o 14 przestępstw skierowanych przeciwko 4 niepełnoletnim ofiarom. Większa część zarzutów dotyczy sytuacji, w których ofiary nie miały jeszcze ukończonych 15 lat.

„Oskarżony nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i odmówił składania wyjaśnień podczas przesłuchań w ramach postępowania przygotowawczego. Obecnie przebywa w areszcie” – dodaje Grażyna Wawryniuk.

Najcięższym z zarzucanych oskarżonemu czynów jest doprowadzenie podstępem do obcowania płciowego. Za ten czyn grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Oskarżonemu zarzucono tego typu czyny aż osiem razy.